Aeróbny fermentor EWA
Technologické zariadenie na spracovanie biologicky rozložiteľných odpadov (BRO), kalov z čističiek odpadových vôd (ČOV) a ostatných bioodpadov pomocou riadenej aeróbnej termofilnej fermentácie.
Technologický koncept
Riadená aeróbna fermentácia zmesi BRO a odpadovej biomasy z agrárneho sektora a lesníctva a ďalších odborov, s možnosťou dosúšania fermentovanej zmesi. Pri spracovaní väčšieho množstva bioodpadu je možné využívať tzv. skupinové nasadenie aeróbnych fermentorov. V tomto prípade je technologická linka osadená výmenníkom tepla a ďalšími komponentami.
Určenie
Spracovanie biologicky rozložiteľných odpadov (BRO), kalov z komunálnych ČOV, vrátane vedľajších živočíšnych produktov podľa nariadenia 1774/2002 EC.
Konštrukcia
Fermentor EWA tvorí tepelne izolovaný pracovný priestor, systém injektorov k intenzívnej aerácií zakládky, systém prekopávania zakládky zostávajúcej zo segmentovej podlahy a kapsového dopravníka umiestneného po vnútornom obvode fermentora a integrovaného zariadenia pre naskladnenie a vyskladnenie. Všetky technologické uzly sú umiestnené vo vnútri 40 stopového ISO kontajnera (ALL IN ONE).
Princíp spracovania
Zmes biologicky rozložiteľných odpadov a štrukturálne (nasiakavé) biomasy sa naskladnia do pracovnej časti fermentoru. Optimálna vlhkosť zakládky (50–60 %) a dostupnosť vzdušného kyslíka aktivuje metabolický aparát aeróbnych baktérií.
Aeráciou a prekopávaním vo vnútri fermentoru dochádza k prevzdušňovaniu zakládky. Vysoká úroveň metabolickej aktivity a súčasné množenie baktérií sa navonok prejavuje zvyšovaním teploty zakládky. Za rovnakých podmienok prebieha v celom profile zakládky intenzívna termofilná aeróbna fermentácia, čím sa urýchľujú kompostovacie procesy. Zložité organické látky sa rozkladajú a premieňajú sa na iné. Vďaka optimálnym podmienkam prebieha vo fermentore búrlivá biologická oxidácia. Teplota v zakládke sa zvyšuje nad 70°C a dochádza k postupnej denaturácii bielkovín. Vysoké teploty v zakládke po definovanú dobu spôsobujú inaktiváciu prítomných mikróbov a patogénnych organizmov (vírusy, baktérie, kvasinky, plesne, prvoky, červy).
Tento proces sa nazýva aeróbna termofilná stabilizácia a hygienizácia zakládky. Pôsobením vysokej teploty sa znižuje množstvo mikroorganizmov a semená burín strácajú svoju klíčivosť.
Pokračovanie fermentácie pri teplotách okolo 50°C a intenzívna aerácia zakládky umožňujú tzv. biologické dosušenie zakládky. Bežný miešací pomer je 30% hmotnostných dielov kalovej zložky a 70% hmotnostných dielov biomasy. Pokiaľ má nasiakavá biomasa nízku vstupnú vlhkosť (slama, hobliny), potom môže byť miešací pomer až 50:50. Fermentát určený k výrobe kompostov má vlhkosť pri vyskladnení cca 40%. Pokiaľ je fermentát určený k energetickým účelom, býva konečná vlhkosť pod 30%. Doba zdržania zakládky vo fermentore EWA závisí od charakteru zakládky a finálnych výrobkov a trvá 48–96 hod.
Úprava biomasy
Biomasa musí byť k vytvoreniu vhodnej zakládky upravená drtením, rezaním alebo sekaním. Maximálna veľkosť (granulometria) je ovplyvnená ďalším využitím fermentátu. Maximálna dĺžka vláknitých substrátov je 50 mm. Rozmery štiepky sú ideálne 20×20×20 mm. Vedľajšie živočíšne produkty (podľa nariadenia 1774/2002 EC) musia mať maximálny rozmer častíc do 12 mm.
Pre dezintegráciu biomasy sa používa kompostovací voz. V ňom sa vstupné substráty do zakládky vážia, narezávajú a súčasne miesia. Zloženie zakládky vychádza z typových receptúr. Typové receptúry sú zostavené na základe predchádzajúcich skúšok spracovateľnosti jednotlivých druhov BRO.
Vplyv na životné prostredie
Prevádzkou aeróbneho fermentoru nevzniká nadmerný hluk, nevznikajú znečistené odpadové vody ani tuhé odpady. Z fermentora, ktorý pracuje v optimálnom režime odchádza iba para a oxid uhličitý. Pre spracovanie zápachotvorných odpadov je možné fermentor EWA osadiť biologickým filtrom. Filtračnú náplň tvorí aktívny fermentát, ktorý sa po strate filtračnej schopnosti spracuje vo fermentore.
Technické parametre
Dĺžka 12 192 mm
Šírka 2 438 mm
Výška 2 896 mm
Hmotnosť prázdneho kontejnera 14 800 kg
Maximálna hmotnosť plného kontejnera 32 000 kg
Objem pracovnej časti 36 m³
Hmotnosť jednej zakládky 10-17 t
Inštalovaný príkon 15 kW
Maximálny súbeh príkonov 6,1 kW
Spotreba el. energie na spracovanie 1 t paliva 8 kWh
Výhrevnosť 1 kg biopaliva cca 10 MJ
Ročná kapacita spracovania
V cykle 48 hod. sa spracuje 2 000 t (kaly a biomasa) a vyrobí 1 650 t fermentátu (40 % vlhkosť).
V cykle 96 hod. sa spracuje 1 000 t (kaly a biomasa) a vyrobí 825 t biopaliva (30 % vlhkosť).
Energetická náročnosť
1 t fermentátu na výstupe / vlhkosť 40 % / cyklus 48 hod 5 kWh
1 t fermentátu na výstupe / vlhkosť 30 % / cyklus 96 hod 8 kWh
Požiadavky na inštaláciu
Elektrická prípojka 3 × PEN 400 V / 32 A.
Spevnená plocha pre zriadenie fermentora EWA.
Pozrite si video o spracovaní bioodpadov metódou aeróbnej fermentácie s fermentorom EWA.
Stiahnite si brožúru Aeróbny fermentor EWA.